Telefonszám

+36-30-456-3934

E-mail

[email protected]

Nyitvatartási idő

Hétfő - Péntek: 7-19

Fehér Köpeny Szindróma

Amikor csak az orvosi rendelőben magas a vérnyomás

A vérnyomásmérés az egyik legfontosabb szűrővizsgálat, amely segít azonosítani a magasvérnyomás-betegséget (hipertóniát). Vannak azonban olyan esetek, amikor az orvosi rendelőben mért vérnyomásértékek magasabbak, mint amit a páciens otthon vagy más környezetben tapasztal. Ezt a jelenséget nevezzük fehér köpeny szindrómának.

Mi az a fehér köpeny szindróma?

A fehér köpeny szindróma egy olyan állapot, amikor a páciens vérnyomása kizárólag az orvosi környezetben mutat emelkedett értékeket, míg otthon vagy más nyugodt körülmények között normális marad. Ez a jelenség a szorongás, a stressz vagy az orvoshoz és kórházi környezethez kapcsolódó félelem következménye.

Mennyire gyakori a fehér köpeny szindróma?

Kutatások szerint a felnőtt lakosság 10-30%-át érintheti. Gyakrabban fordul elő időseknél, szorongásra hajlamos embereknél, illetve azoknál, akiknek korábban nem diagnosztizálták a magasvérnyomás-betegséget.

Meddig tekintjük normálisnak a vérnyomást?

A vérnyomás normális értéke a következőképpen alakul:

  • Optimális vérnyomás: 120/80 Hgmm alatt
  • Normális vérnyomás: 120-129/80-84 Hgmm
  • Magas-normális vérnyomás: 130-139/85-89 Hgmm

A hipertónia határértéke 140/90 Hgmm, ennél magasabb érték esetén már magasvérnyomás-betegségről beszélünk. Fehér köpeny szindróma esetén előfordulhat, hogy a rendelőben 140/90 feletti értéket mérnek, míg otthon 130/85 alatt marad a vérnyomás.

Fontos kiemelni, hogy a 170-es szisztolés érték vagy az afölötti már nem sorolható a fehér köpeny szindrómához! Ezekben az esetekben szorosabb kontroll szükséges és folyamatos mérések is szükségessé válnak. 

Hogyan lehet diagnosztizálni?

A fehér köpeny szindróma felismeréséhez az alábbi módszerek segíthetnek:

  • Otthoni vérnyomásmérés: Naponta többször, nyugodt környezetben végzett mérések segítenek pontosabb képet kapni a valódi vérnyomásról. 
  • Vérnyomás napló vezetése: A mért értékekről, érdemes vérnyomás naplót vezetni akár digitálisan akár papíron. Így könnyítve a diagnózis lehetőségét.
  •  24 órás ambuláns vérnyomásmérés (ABPM): Egy hordozható eszköz rögzíti a vérnyomást egész nap, beleértve az éjszakai órákat is. Ez segít kizárni a valódi hipertóniát.
  • Többszöri rendelői mérés: Ha több alkalommal, nyugodtabb környezetben is magas vérnyomást mérnek, az valószínűleg nem fehér köpeny szindróma.

Jár-e veszélyekkel a fehér köpeny szindróma?

Bár a fehér köpeny szindróma nem jelent közvetlen egészségügyi problémát, hosszú távon növelheti a valódi magasvérnyomás kialakulásának esélyét. Egyes tanulmányok szerint az érintetteknél nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, ezért fontos a rendszeres ellenőrzés és életmódváltás.

Mit tehetünk ellene?

Ha nálad is előfordul a fehér köpeny szindróma, az alábbi tanácsok segíthetnek:

Rendszeres otthoni vérnyomásmérés: Ez segít kizárni a valódi hipertóniát és csökkenti az orvosnál érzett szorongást.
Relaxációs technikák alkalmazása: Meditáció, légzőgyakorlatok vagy más stresszoldó módszerek segíthetnek az orvosi vizitek előtti nyugtalanság csökkentésében.
Mozgás és egészséges étrend: A rendszeres testmozgás és a sószegény, zöldségben és gyümölcsben gazdag étrend segíthet a vérnyomás stabilizálásában.
Orvosi kontroll: Ha gyakran tapasztalsz emelkedett értékeket, érdemes kardiológussal konzultálni és szükség esetén további vizsgálatokat végezni.

Összegzés

A fehér köpeny szindróma egy gyakori jelenség, amely átmeneti vérnyomás-emelkedéssel jár az orvosi rendelőben, de nem minden esetben igényel gyógyszeres kezelést. Fontos azonban a rendszeres ellenőrzés és az életmódbeli változtatások bevezetése, hogy elkerüljük a valódi magasvérnyomás kialakulását.

Ha bizonytalan vagy a vérnyomásod értékeivel kapcsolatban, vagy szeretnéd kivizsgáltatni magad, keresd fel a Coordimed Kardiológiát, ahol szakértő orvosok segítenek a pontos diagnózis felállításában!

DSCF9264
Dr. Czimbalmos Csilla PhD.
Útvonal tervező:
Telefonszám: +36 30 456 3934
Sürgősségi telefonszám:
+36 30 508 0895

Recommended Articles

Nap
óra
perc

Az összes Ultrahang vizsgálatból

20% kedvezmény

Amennyiben 2024.02.21.-ig foglal időpontot