A bárányhimlő másnéven Varicella Zooster
Patogén: Vírus
Betegség lefolyása:
A “bárányhimlő” vagy más néven varicella, egy fertőző betegség, amelyet a varicella-zoster vírus okoz. Általában cseppfertőzéssel terjed, és leginkább a gyermekeket érinti. A bárányhimlő kiütésekkel és lázzal járó betegség, és általában enyhe lefolyású, de súlyosabb esetekben komplikációk is előfordulhatnak.
Oltásai: Varivax
Oltási sorok: Az otlási sor 2 oltásból áll. Az első oltást követően minimum 4 hétnek kell eltelnie a második oltásig.
Fontos kiemelni, hogy a vakcina élő vírust tartalmaz! Ez hatással lehet a későbbi oltásokra is!
Kollégáink segíteni fognak kiválasztani a megfelelő sémát!
VARIVAX
A varicella-zoster vírus (VZV) a herpeszvírusok családjába tartozik, és képes befertőzni emberi sejteket. A VZV két különböző betegséget okoz: bárányhimlőt (varicella) és övsömört (herpes zoster).
Mi történik a sejtekben?
Befertőzés és terjedés: A vírus belép a szervezetbe a légzőrendszeren vagy a szemén, majd a nyálkahártyán keresztül. Ezután a VZV a véráram útján terjed a testben, és bejut a bőrsejtekbe és az idegsejtekbe.
Bőrsejtekben:
A bőrsejtekbe való belépés után a vírus gyorsan szaporodni kezd, és elkezdi megfertőzni a sejteket.
A fertőzött sejtekben a vírus fokozatosan számos genetikai és fehérjeaktivációt hajt végre, amelyek lehetővé teszik a vírus számára a replikációhoz szükséges anyagok előállítását.
Hólyagok kialakulása:
A fertőzött bőrsejtekben felhalmozódó vírusok miatt a sejtek megduzzadnak és vízzel telt hólyagokká alakulnak át. Ezek a hólyagok jellemzőek a bárányhimlő tüneteire.
Idegekbe való vándorlás:
A vírus nem csak a bőrsejtekben szaporodik, hanem a központi idegrendszer irányába is vándorol. Az idegsejtekben a vírus látencia állapotba kerül, ami azt jelenti, hogy inaktív állapotba kerül és nem szaporodik.
Évekkel később a vírus újraaktiválódhat, kiváltva az övsömör tüneteit. Az újraaktiválódás oka lehet például a stressz, az immunrendszer gyengülése vagy más kiváltó tényezők.
Övsömör (Herpes Zoster):
Az övsömör során a vírus újraaktiválódik az idegek mentén és az idegsejtekben, majd a vírusból származó részecskék visszavándorolnak a bőrbe.
Ez az övsömörös kiütések és fájdalom kialakulásához vezet egy oldalon, általában a törzsön vagy az arcon.
Összességében a VZV bejut a sejtekbe, szaporodik, kiváltja a bárányhimlő tüneteit, majd látencia állapotba kerül az idegsejtekben. Később újraaktiválódhat, kiváltva az övsömör tüneteit.
csepp fertőzés
Bárányhimlő (Varicella):
A bárányhimlőt elsősorban cseppfertőzés útján terjed, például köhögéssel vagy tüsszentéssel.
Jellemzően kiütésekkel, lázzal és viszketéssel jár. A kiütések hólyagokká alakulnak, majd elszáradnak és sebesekké válnak.
Leginkább gyerekeknél fordul elő, de felnőttek is megkaphatják.
Az oltás, mint például a Varivax, segít megelőzni a bárányhimlőt vagy enyhíti a betegség lefolyását.
A bárányhimlő (varicella) lefolyása általában a következőképpen alakul:
Lappangási időszak: Miután valaki a varicella-zoster vírussal fertőződik, általában 10-21 napig tart, mire a betegség tünetei megjelennek. Ez az időszak a fertőzés pillanatától a tünetek megjelenéséig eltelt időt jelenti.
Kiütések kezdeti időszaka: A bárányhimlő tünetei gyakran hirtelen kezdenek megjelenni. Az első tünetek lehetnek láz, gyengeség és rossz közérzet. Ezt követően egy-két napon belül megjelennek a jellegzetes bárányhimlő kiütések.
Kiütések időtartama: A kiütések általában körülbelül 5-7 napig tartanak. Kezdetben apró vörös foltokként jelennek meg, majd gyorsan hólyagokká alakulnak át, amelyek folyadékkal telt buborékok. Ez a buborékos állapot jellemző a bárányhimlőre.
Buborékok pukkanása és száradása: A buborékok egy idő után kezdenek megrepedni és kiszáradni. Amikor a hólyagok kiszáradnak, kérges réteg alakul ki a bőrön, amely végül leválik.
Gyógyulási időszak: Miután a buborékok megszáradnak és a kéreg leválik, a bőr visszanyeri normális állapotát. Az újonnan gyógyult területeken esetleg halvány hegek maradhatnak.
Összességében a bárányhimlő lefolyása általában 1-2 hétig tart. A fertőzés után a betegség tünetei fokozatosan csökkennek, és a gyógyulási időszakban a bőr normalizálódik. Fontos megjegyezni, hogy a bárányhimlő kiütései rendkívül fertőzőek, tehát a betegség alatt a megfelelő óvintézkedéseket kell betartani a terjedés megelőzése érdekében.
Övsömör (Herpes Zoster):
Az övsömör a varicella-zoster vírusnak a testben rejtőző állapotából ered. Ez azt jelenti, hogy ha valaki már átesett bárányhimlőn, a vírus a testben maradhat, és évekkel később övsömört okozhat.
Övsömör esetén fájdalmas, hólyagokkal borított kiütések jelenhetnek meg a test egy oldalán, általában a törzsön vagy az arcon.
Az övsömörös kiütések gyakran a hólyagzat mentén csoportosulnak, amely hasonlít egy öv alakjára, innen származik a neve.
A Shingrix oltás az övsömör ellen kapható, és segíthet megelőzni vagy enyhíteni az övsömör súlyos tüneteit.
2 oltás szükséges, felnőttek esetében a két oltás között minimum 4 hétnek kell eltelnie!
A varicella-zoster vírus (VZV) elleni védettség kimutatására több módszer is létezik, beleértve a vér vizsgálatát az antitestek jelenlétére és szintjére, valamint a védőoltásokról szóló dokumentációra vagy orvosi nyilvántartásokra támaszkodást. Az alábbiakban ismertetem a két fő módszert:
Antitestek vizsgálata: A vérben lévő antitestek vizsgálata segíthet meghatározni, hogy valaki már átesett-e bárányhimlőn vagy kapott-e varicella oltást. Két fajta antitest létezik:
IgM antitestek: Ezek az antitestek általában a betegség kezdeti szakaszában jelentkeznek, és azt mutatják, hogy a szervezet aktuálisan fertőzött a vírussal.
IgG antitestek: Ezek a tartósabb antitestek mutatják, hogy a szervezet korábban találkozott a vírussal, vagy oltással volt kitéve. Ezek az antitestek hosszabb távú védettséget biztosítanak.
Oltási dokumentáció vagy orvosi nyilvántartások: Ha valaki korábban kapott varicella oltást, a védettség kimutatása során a védőoltási kártyát vagy az orvosi nyilvántartásokat is figyelembe vehetik. Ezek az adatok tartalmazhatják az oltások időpontját és típusát.
Az antitestek vizsgálata hasznos lehet, különösen akkor, ha a személy nem emlékszik arra, hogy átesett-e korábban bárányhimlőn vagy kapott-e oltást. Az antitestek kimutatásával meghatározható, hogy valaki immunitással rendelkezik-e a vírussal szemben.
Fontos megjegyezni, hogy nem minden antitestvizsgálat 100%-osan megbízható, és az eredményeket orvos értékeli. Ha kérdése vagy aggálya van a varicella-zoster vírus elleni védettséggel kapcsolatban, érdemes konzultálnia egy egészségügyi szakemberrel vagy orvossal.
A bárányhimlő (varicella) kezelése általában a tünetek enyhítésére és a szövődmények megelőzésére összpontosít. Mivel a bárányhimlőt egy vírus okozza, nincs specifikus vírusellenes gyógyszer a betegség kezelésére. Azonban a következő lépések és módszerek segíthetnek a tünetek enyhítésében:
Pihenés és hidratálás: Fontos, hogy a beteg megfelelő mennyiségű pihenést kapjon. Emellett fokozott folyadékbevitelre van szükség, mivel a láz és a kiütések miatt könnyen kiszáradhat.
Lázcsillapítók: Láz és láz okozta kényelmetlenségek esetén a lázcsillapítók, például az acetaminofen (paracetamol) vagy az ibuprofen, segíthetnek a láz csökkentésében és a fájdalom enyhítésében. Fontos azonban megjegyezni, hogy az ibuprofent nem szabad alkalmazni, ha a betegség korábban varicella-zoster vírussal fertőződött, mivel ez növelheti az övsömör kialakulásának kockázatát.
Viszketés enyhítése: A viszketés enyhítésére az orvosok általában antihisztaminokat vagy helyi viszketés csökkentő krémeket ajánlhatnak. A fürdés meleg vízben, esetleg hozzáadott szódabikarbónával vagy zabliszttel, szintén enyhítheti a viszketést.
Bőrápolás: Az ápoló bőrápoló krémek vagy krémes fürdők segíthetnek megelőzni a bőr kiszáradását és a viszketés fokozódását.
Fertőzés megelőzése: A bárányhimlő kitörési időszakában a beteg rendszeresen vágja le a körmeit és tartsa őket tisztán, hogy csökkentse a bőrkarcolások és az esetleges bőrfertőzések kockázatát.
Orvosi konzultáció: Ha a bárányhimlőtől súlyosabb tünetek vagy szövődmények jelentkeznek, vagy a betegség veszélyezteti a gyengébb immunrendszerrel rendelkező személyeket, orvossal való konzultáció ajánlott. Ezek a szövődmények például tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás vagy bőrfertőzések lehetnek.
Fontos megjegyezni, hogy a bárányhimlő kiütései rendkívül fertőzőek, tehát a betegség alatt a megfelelő óvintézkedéseket kell betartani, hogy mások ne fertőződjenek meg. Ha valaki bárányhimlőtől szenved, érdemes orvosával konzultálni a megfelelő kezelés és az esetleges komplikációk elkerülése érdekében.
A Varivax oltás (bárányhimlő elleni vakcina) általában jól tolerálható, és a legtöbb esetben enyhe mellékhatásokat okoz csak. Az oltás beadása után néhány órától néhány napig tartó időszakban előfordulhatnak bizonyos reakciók. Az alábbiakban felsorolok néhány gyakori mellékhatást, amelyeket az oltás beadása után tapasztalhatnak:
Fájdalom és vörösség az oltás helyén: Az oltás beadásának helyén enyhe fájdalom, érzékenység vagy vörösség jelentkezhet. Ez általában enyhül és néhány nap alatt magától elmúlik.
Láz: Néhány napig tartó enyhe láz előfordulhat az oltás beadása után. Ez a reakció általában normális és a test immunreakciójának része.
Lázas görcs (ritkán): Ritkán, különösen a korábbi vakcinákhoz képest, lázas görcsök fordulhatnak elő. Ez általában csecsemőknél vagy kisgyermekeknél jelentkezhet. Az oltás beadása előtt az orvos általában megbeszéli a lehetőségeket és az esetleges kockázatokat.
Gyengeség vagy fáradtság: Néhányan fáradtságot vagy általános gyengeséget tapasztalhatnak az oltás beadása után.
Fontos megjegyezni, hogy minden oltásnál lehetnek egyedi reakciók, és nem mindenki tapasztalja ugyanazokat a mellékhatásokat. Súlyos vagy szokatlan reakciók esetén mindig konzultáljon orvosával vagy egészségügyi szakemberrel. Az oltások fontos szerepet játszanak a betegségek megelőzésében és a közösségimmunitás kialakításában, tehát a mellékhatások általában könnyen tolerálhatóak az oltások által nyújtott előnyökkel összehasonlítva.
A bárányhimlő (varicella) megelőzése rendkívül fontos, mivel a fertőzés fertőző és kellemetlen tüneteket okozhat. A bárányhimlő elleni megelőzésnek két fő módja van: védőoltás és a fertőzött személyekkel való közvetlen érintkezés kerülése
További oltásaink
Oltások Árai
Megelőzendő betegség | Oltóanyag neve | Ár |
Agyhártya gyulladás | Menveo (Meningococcus ACWY) | 15 500 Ft |
Nimenrix (Meningococcus ACWY) | 15 500 Ft | |
Neisvac-C (Meningococcus C) | 10 000 Ft | |
Bexero (Meningococcus B) | 40 000 Ft | |
Bárányhimlő | Varivax | 14 500 Ft |
Diphteria- Tetanusz – Polio – Pertussis | Adacel Polio | 16 000 Ft |
Diphteria- Tetanusz – Polio – Pertussis- Haemophilus B | Pentaxim | 24 900 Ft |
Diphteria-Tetanusz Pertussis (DiPerTe) | Adacel | 13 000 Ft |
Hepatitis A | Havrix 1440 | 13 000 Ft |
Hepatitis A | Avaxim | 16 000 Ft |
Hepatitis A+B | Twinrix (felnőtt) | 20 000 Ft |
Hepatitis B | Engerix B (felnőtt) | 12 000 Ft |
Humán Papilloma Vírus | Gardasil 9 | 52 000 Ft |
Influenza szolgáltatás | Vaxigrip tetra (2A; 2B) | 11 000 Ft |
Japán enkefalitisz | Ixiaro | 56 000 Ft |
Kolera | Dukoral | 44 990 Ft |
Kullancs-encephalitis | Encepur (felnőtt) | 14 900 Ft |
Malária | Malarone tbl. (ad / jun) | 18 000 Ft |
Rubeola, Mumpsz, Kanyaró | MMR WaxPro | 18 000 Ft |
Sárgaláz elleni oltás | Stamaril | 22 000 Ft |
Tífusz | Typhim-Vi | 20 000 Ft |
Tüdőgyulladás | Pneumovax 23 | 20 000 Ft |
Prevenar 13 | 20 000 Ft | |
Veszettség | Verorab | 20 000 Ft |
Oltási tanácsadás | 7 000 Ft | |
Oltás átvezetése kiskönyvbe | 3 000 Ft | |
Oltási tanácsadás | 7 000 Ft | |
Oltás átvezetése kiskönyvbe | 3 000 Ft | |
Egy oltás beadása | 3 500 Ft | |
Két oltás egyszerre történő beadása | 5 000 Ft | |
Három oltás egyszerre történő beadása | 6 500 Ft | |
Négy oltás egyszerre történő beadása | 8 000 Ft | |
Elvesztett kiskönyv pótlása | 1 000 Ft | |
Hozott oltás beadása | 3 500 Ft |
Az oltóanyag árlista érvényessége: 2023. május 05.-től visszavonásig érvényes. |
Az árváltozás jogát fenntartjuk! |
6 főnél nagyobb csoportoknál egyedi árkalkulációt végzünk. |