Telefonszám

+36-30-456-3934

E-mail

[email protected]

Nyitvatartási idő

Hétfő - Péntek: 7-19

Fehérje a vizeletben?

A vizeletben lévő fehérje normál esetben nem vagy csak minimális mennyiségben fordul elő. Ha azonban a laborvizsgálatok során fehérjevizelést (proteinuriát) észlelnek, az komolyabb veseműködési problémára utalhat. De mit jelent ez pontosan, és mikor szükséges nefrológiai szakvizsgálatra jelentkezni?

Miért fontos a fehérje jelenléte a vizeletben?

A vesék fő feladata a vér szűrése és a szervezet számára fontos anyagok visszatartása, miközben a felesleges és káros anyagokat kiválasztják. Amikor a vese szűrőrendszere sérül, a fehérjék – különösen az albumin – a vizeletbe kerülhetnek, ami a vesefunkció károsodásának egyik jele lehet.

A proteinuria okai

Fehérjevizelés számos okból kialakulhat, ezek között megtalálhatók enyhébb, átmeneti állapotok, valamint súlyosabb, krónikus betegségek is:

  • Fiziológiás proteinuria: Intenzív fizikai terhelés, láz, kiszáradás vagy stressz következtében átmenetileg megjelenhet fehérje a vizeletben. Ezekben az esetekben a fehérjevizelés rövid időn belül megszűnik. 
  • Krónikus vesebetegségek: A glomerulonephritis, a diabéteszes vesekárosodás, a magas vérnyomás okozta vesekárosodás, illetve az autoimmun betegségek  mind összefügghetnek tartós fehérjevizeléssel.
  • Vesekárosodás cukorbetegségben: A cukorbetegség hosszú távon károsíthatja a vese apró érhálózatát, aminek következtében a szűrőműködés romlik, és fehérje jelenhet meg a vizeletben.
  • Magas vérnyomás: A kezeletlen magas vérnyomás fokozatosan károsítja a veséket, és elősegíti a proteinuria kialakulását.
  • Vesekő, húgyúti fertőzés vagy daganatos betegségek: Ezek szintén fehérjevizeléssel járhatnak, különösen, ha gyulladás vagy sérülés következik be a húgyutakban.

Tünetek, amelyek nefrológiai vizsgálatot igényelnek

Bár a proteinuria sok esetben tünetmentes, érdemes figyelni az alábbi jelekre, amelyek veseműködési zavarra utalhatnak:

  • Habos vizelet, ami a magas fehérjetartalom következménye lehet.
  • Láb-, boka- és szemhéjduzzanat (ödéma) a fehérjevesztés miatt.
  • Magas vérnyomás.
  • Gyakori vizelési inger vagy változás a vizelet színében és szagában.
  • Fáradtság, gyengeség, koncentrációs nehézségek.

Hogyan zajlik a kivizsgálás a Coordimed Nefrológián?

Ha a vizeletvizsgálat fehérjét mutat ki, érdemes nefrológushoz fordulni a probléma pontos felderítése érdekében. A Coordimed Nefrológia szakemberei átfogó vizsgálatokkal segítenek az okok feltárásában és a megfelelő kezelés meghatározásában. A nefrológus szükség esetén ultrahangos vizsgálatot is kérhet melyre a vizsgálat során sort keríthetnek betegeink. 

A diagnózis során az alábbi vizsgálatokra lehet szükség:

  • Vizeletvizsgálat és 24 órás vizeletgyűjtés a fehérjevesztés pontos meghatározásához.
  • Vérvizsgálat, amely ellenőrzi a veseműködést (kreatinin, karbamid, eGFR).
  • Veseultrahang a szerkezeti eltérések kimutatására.
  • Speciális laborvizsgálatok autoimmun vagy gyulladásos eredetű betegségek kizárására.

Kezelési lehetőségek

A kezelés attól függ, hogy mi okozza a proteinuriát. Ha átmeneti jelenségről van szó, különösebb beavatkozásra nincs szükség, csak rendszeres ellenőrzésre. Krónikus vesebetegség esetén azonban az alapbetegség kezelése elengedhetetlen:

  • Életmódbeli változtatások: só- és fehérjeszegény étrend, megfelelő folyadékbevitel, dohányzás elhagyása.
  • Gyógyszeres kezelés: vérnyomáscsökkentők (pl. ACE-gátlók), gyulladáscsökkentők vagy immunszuppresszív terápia autoimmun eredetű betegségek esetén.
  • Rendszeres nefrológiai kontroll a vesefunkciók romlásának megelőzése érdekében.

Összegzés

A vizeletben megjelenő fehérje fontos jelzője lehet a veseműködés állapotának. Ha laborvizsgálat során proteinuriát állapítanak meg, vagy ha vesebetegségre utaló tüneteket tapasztal, érdemes mielőbb nefrológushoz fordulni. A Coordimed Nefrológián tapasztalt szakorvosok állnak rendelkezésére a pontos diagnózis és a személyre szabott kezelés érdekében.

 

 

Dr. Szász Máté PhD. - Belgyógyász, Nefrológus, Diabetológus Szakorvos
Dr. Szász Máté Phd.
Útvonal tervező:
Telefonszám: +36 30 456 3934
Sürgősségi telefonszám:
+36 30 508 0895

Recommended Articles

Nap
óra
perc

Az összes Ultrahang vizsgálatból

20% kedvezmény

Amennyiben 2024.02.21.-ig foglal időpontot