Telefonszám

+36-30-456-3934

E-mail

[email protected]

Nyitvatartási idő

Hétfő - Péntek: 7-19

Véres Vizelet: okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A véres vizelet, orvosi nevén hematuria. Alap esetben amennyiben vért találunk a vizeletben, azt már nem nevezzük normális jelenségnek. Kivételt képez a menstruációs vér, mely vizelésnél belekeveredhet.  Amikor a vizeletben vér jelenik meg, az gyakran aggodalmat kelt, és azonnali orvosi figyelmet igényelhet. 

Mi okozhat véres vizeletet?

A véres vizelet hátterében számos különböző ok állhat, amelyek közül néhány ártalmatlan, míg mások súlyosabb betegségekre utalhatnak.

1. Húgyúti fertőzések: A húgyúti fertőzések az egyik leggyakoribb okai a véres vizeletnek. Ilyenkor a húgycső, a húgyhólyag vagy a vesék gyulladásba kerülnek, ami véres vizeletet eredményezhet.

2. Vesekő: A vesekövek éles szélei sérthetik a húgyutakat, ami vérzést okozhat a vizeletben. A vesekövek gyakran súlyos fájdalommal járnak, különösen, ha a kövek a húgyvezetékekben rekednek.

3. Húgyhólyagrák: A véres vizelet egyik súlyosabb oka lehet a húgyhólyagrák. Ez különösen fontos, ha a véres vizelet fájdalommentesen jelentkezik, és nincsenek más tünetek.

4. Prosztata problémák: A férfiaknál a prosztata megnagyobbodása, prosztata daganata vagy prosztatagyulladás is okozhat vérzést a vizeletben.

5. Húgycső sérülések: Amennyiben valamilyen felszíni seb található a húgycsőben akkor vizeléskor a felszakadó seb is megfestényezheti a vizeletet. Azonban, ha ez nem múlik el pár napon belül akkor mindenképpen ajánlott urológust felkeresni!

Nem látható, de labor leletben leírt vér a vizeletben

Amikor valaki éves szűrővizsgálatra megy, akkor -reméljük mindig- lead egy teljes vizeletet is. A vizeletben lévő találatok között szerepelhet az, hogy akár vér akár pedig vörösvértestek vannak a vizeletében. Általánosságban véve, amennyiben ennek a száma nem haladja meg az 5/ mikroszkópos látómezőt nem érdemes vele foglalkozni. Amennyiben viszont ez a szám 10 felett van mindenképpen érdemes további kivizsgálásokat elvégezni! 

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha véres vizeletet tapasztal, fontos, hogy ne hagyja figyelmen kívül. Azonnal forduljon orvoshoz, különösen, ha a következő tünetek is fennállnak:

– Fájdalom vagy égő érzés vizeletürítés közben
– Alsó hátfájás vagy hasi fájdalom
– Gyakori vagy sürgős vizelési inger
– Hányinger, hányás vagy láz

Az elsődleges orvosi feladat, hogy megtaláljuk a vérzés forrását. Ennek okán az orvosi vizit kiemelten javasolt. 

Az orvos vizit alkalmával fizikális vizsgálat történik, majd pedig a tünteknek megfelelően vizelet vizsgálat, esetlegesen ultrahang vizsgálatra is sor kerülhet. 

Kezelési lehetőségek

A véres vizelet kezelése attól függ, hogy mi okozza a problémát. Ha például húgyúti fertőzés áll a háttérben, az orvos antibiotikumokat ír fel a fertőzés kezelésére. Ha vesekő a ludas, a kezelés lehet gyógyszeres terápia vagy műtéti beavatkozás, a kő méretétől és elhelyezkedésétől függően.

Fontos megjegyezni, hogy a véres vizelet tünetei esetén az öndiagnózis nem ajánlott. 

Dr. Gáti Zsolt
Telefonszám: +36 30 456 3934
Email: [email protected]
Rendelési idő:
Hétfő: 10:00- 17:00
Kedd: 08:00-21:00
Szerda: 12:00-20:00
Csütörtök: 08:00-21:00
Péntek: 08:00-21:00
Sürgősségi telefonszám:
+36-30-508-0895

Recommended Articles

Nap
óra
perc

Az összes Ultrahang vizsgálatból

20% kedvezmény

Amennyiben 2024.02.21.-ig foglal időpontot