Telefonszám

+36-30-456-3934

E-mail

[email protected]

Nyitvatartási idő

Hétfő - Péntek: 7-19

Minden, amit a Pajzsmirigy Ultrahangról Tudni Érdemes

A pajzsmirigy ultrahang egy rendkívül fontos diagnosztikai eszköz, amely segít a pajzsmirigy működésének és szerkezetének alapos vizsgálatában. Ez a fájdalommentes és gyors vizsgálat képes felismerni akár igen apró elváltozásokat is, és kiemelkedő szerepet játszik a pajzsmirigybetegségek korai felismerésében.

 

Miért fontos a pajzsmirigy ultrahang?

A pajzsmirigy, amely a nyak elülső részén helyezkedik el, a szervezet anyagcseréjének szabályozásában játszik központi szerepet. Ha a pajzsmirigyben bármilyen elváltozás vagy rendellenesség alakul ki, az számos egészségügyi problémát okozhat, mint például a pajzsmirigy alulműködés (hipotireózis) vagy túlműködés (hipertireózis).

 

Hogyan zajlik a pajzsmirigy ultrahang vizsgálat?

A pajzsmirigy ultrahang egy nem invazív vizsgálat, amely során az orvos egy ultrahang készülékkel pásztázza végig a pajzsmirigyet és a nyak környező szöveteit. A vizsgálat során a beteg hanyatt fekszik, miközben az orvos vízbázisú zselét alkalmaz a vizsgált területen, amely javítja a kép élességét. Az ultrahang segítségével az orvos részletes képeket kap a pajzsmirigy szerkezetéről, méretéről és esetleges elváltozásairól.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra általában akkor van szükség, ha a beteg tünetei, laboreredményei vagy egyéb vizsgálatok (például fizikális vizsgálat) eltérést mutatnak. Néhány gyakori indok a vizsgálat elvégzésére:

 

Pajzsmirigy göbök: Ha az orvos csomót tapint a pajzsmirigyben, ultrahanggal pontosan meghatározhatja annak méretét, elhelyezkedését és szerkezetét.

Pajzsmirigy-megnagyobbodás (golyva): Az ultrahang segít megállapítani a pajzsmirigy méretét és felismerni az esetleges elváltozásokat.

Rendellenes hormonértékek: Ha a vérvizsgálat eltérést mutat a pajzsmirigy hormontermelésében, az ultrahang további információkkal szolgálhat az esetleges okokról.

Nyaki diszkomfort vagy fájdalom: Amennyiben a páciens nyaki fájdalmat vagy diszkomfortot érez, a pajzsmirigy ultrahang segíthet az okok felderítésében.

 

Az ultrahang eredményei és következményei

Az ultrahang vizsgálat eredményei alapján az orvos dönthet további vizsgálatok szükségességéről, mint például a vékonytű-biopszia vagy a pajzsmirigy hormonok szintjének ellenőrzése. Az ultrahang eredményei gyakran segítenek meghatározni a megfelelő kezelést, legyen szó gyógyszeres terápiáról vagy ritkább esetben sebészeti beavatkozásról.

 

Milyen gyakorisággal érdemes a pajzsmirigyünket ultrahangoztatni?

Tünetmentesen: alap státusz felvétele után 5 évente, amennyiben eltérés nem igazolódott. 

Már igazolt pajzsmirigy betegségeknél: évente

Bizonytalan megjelenésű pajzsmirigy találatoknál: félévente.

Dr. Szalontai László Phd.

Összegzés

A pajzsmirigy ultrahang egy ma már mindennapos eszköz a pajzsmirigy betegségek felfedezésében és utánkövetésében. Az utánkövetésnél kiemelt szerepet kap. A rendszeres ellenőrzés, különösen azok számára, akik hajlamosak pajzsmirigy problémákra, elengedhetetlen a megfelelő kezelés és az egészséges életmód fenntartása érdekében.

Telefonszám: +36 30 456 3934
Email: [email protected]
Rendelési idő:
Hétfő: 10:00- 17:00
Kedd: 08:00-21:00
Szerda: 12:00-20:00
Csütörtök: 08:00-21:00
Péntek: 08:00-21:00
Sürgősségi telefonszám:
+36-30-508-0895

Recommended Articles

Nap
óra
perc

Az összes Ultrahang vizsgálatból

20% kedvezmény

Amennyiben 2024.02.21.-ig foglal időpontot