Hasi ultrahang vizsgálat
Minden, amit tudni érdemes a vizsgálatról
A hasi ultrahang egy rendkívül elterjedt és fájdalommentes képalkotó diagnosztikai módszer. A hasi ultrahanggal a hasűri szervek állapotáról tudunk képet kapni.
Hasűri szervnek tekintjük a májat, a veséket, a beleket, a gyomrot és a húgyhólyagot. Kiválóan diagnosztizálja a felmerülő vesekövet, epekövet és egyéb hasban lévő elváltozásokat.
Milyen diagnosztikai eszköz az ultrahang?
Az ultrahang egy olyan vizsgáló eszköz, amely hanghullámok segítségével készít képeket a hasüreg belső szerveiről. Az ultrahangvizsgálat során egy speciális eszköz, az úgynevezett transzducer az, amely hanghullámokat bocsát ki és gyűjt vissza. Ezeket a hullámokat a számítógép alakítja át képekké. a képeket radiológus kollégáink tudják értelmezni.
Mire alkalmas a hasi ultrahang?
Az ultrahang sokféle betegség és állapot diagnosztizálásában nyújthat segítséget. Fő ereje abban rejlik, hogy az adott struktúrákat, szerveket megtudja nézni anélkül, hogy a bőrt megvágnánk. például:
- Májbetegségek: Májzsugor, daganatok, zsírmáj, máj ciszták stb.
- Epehólyag problémák: Epekövek, gyulladások.
- Veseproblémák: Veseelégtelenség, vesekövek, ciszták, vesekéreg problémák.
- Hasnyálmirigy rendellenességek: Gyulladás, daganatok
- Daganatok vagy ciszták: A hasüreg bármely részén, amelyek ultrahanggal jól láthatók.
- Továbbá, az ultrahang használható a hasi szervek véráramlásának vizsgálatára, valamint folyadékgyülemek, fertőzések vagy sérülések kimutatására is.
Hogyan készüljön fel egy hasi ultrahangra?
A hasi ultrahangra való felkészülés ideális esetben már órákkal a vizsgálat megkezdése előtt érdemes.
A fő irányelv, hogy a gyomor üres, míg a hólyag telt legyen.
- Éhgyomor: A legpontosabb eredmény elérése érdekében legalább 4 órával a vizsgálat előtt ne fogyasszon ételt.
- Folyadékbevitel: Vizet lehet fogyasztani a vizsgálat előtt is.
- Vizelet ürítés: A vizsgálat előtt kb. 1 órával már ne használja a mosdót, így biztosítva, hogy a hólyag megfelelően telt legyen.
Mi történik a vizsgálat során?
A vizsgálat alatt a páciens kényelmesen fekszik a hátán egy ágyon. A vizsgálat előtt egy speciális zselét kerül a hasra, ami segít a hanghullámok terjedésében. A vizsgáló orvos ezútán adott protokoll szerint a vizsgálófejet mozgatva a bőrön az egyes szerveket megvizsgálja. Amennyiben kiemelt panasszal vagy utánkövetésre érkezik a páciens akkor az adott szervre specifikus időkeretet szán. A hasi ultrahang vizsgálat általában 15-25 percen át tart. A vizsgálat fájdalom mentes.
Mikor kapja meg a leletet?
A vizsgálat után pár perccel megkapja vizsgálati leletét. Amennyiben tovább utalásra van szükség, akkor a vizsgáló orvos tájékoztatni fogja erről.
Milyen gyakran érdemes hasi ultrahang vizsgálatot végeztetni?
Hasi ultrahang vizsgálatot panaszmentesség esetén 35 év felett két évente érdemes végeztetni. Amennyiben specifikus panasszal és elváltozással érkezik, akkor vizsgáló orvosunk segíteni fog abban, hogy milyen gyakorisággal érdemes az utánkövetést megejteni.